mobil menü
TR

Sarı Bisiklet

ETİ Sarı Bisiklet

ETİ ve Aktif Yaşam Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen Sarı Bisiklet Projesi ile sağlıklı bir yaşam için hareket etmenin gerekliliği konusunda farkındalık yaratmak ve hareket etmenin en eğlenceli yollarından biri olan bisiklet kullanımını teşvik ederek, Türkiye’de hareketli yaşama liderlik etmek hedefleniyor. 

2014 yılında Eskişehir’de başlayan ve 2015 yılında İstanbul’a taşınan Sarı Bisiklet Projesi, 2016 yılında İstanbul’da tüm hızıyla devam ediyor. “Hareketlilik” kavramını bisiklet aracılığı ile toplumun her kesimine yaymayı amaçlayan ETİ ve Aktif Yaşam Derneği, son 2 yıldır Sarı Bisiklet Projesi kapsamında İstanbul’da ‘Kadınlara’ odaklanıyor ve kadınların öncülüğünde toplumda bisiklet kullanımına yönelik farkındalığı artırıyor. 

Geçtiğimiz yıl, bisikletli ulaşımı yaşam tarzı haline getirmiş kadınların bir araya gelmesine öncülük ederek Bisikletli Kadın İnisiyatifi oluşumuna ilham veren ve İnisiyatif ile birlikte yıl boyunca kadınlarda birlikte gündelik hayatın her alanında bisiklete binmenin ‘MÜMKÜN’ olduğunun altını çizen Sarı Bisiklet Projesi, 2016 yılında mahalle yaşamına bisikletle hareketli yaşamı entegre etmeyi amaçlıyor. Proje için pilot olarak belirlenen İstanbul Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’nde çeşitli eğitim ve etkinlikler düzenlemeye devam eden Sarı Bisiklet, öncelikle kadınları, kadınlar aracılığıyla da tüm mahallelileri bisiklete binmeye teşvik ediyor. 

Proje kapsamında düzenlenen ilkokul eğitimleri, semt pazarı etkinlikleri, kampüs içi etkinlikler, mobil tamir aracı aktiviteleri, mahalle aktiviteleri ve toplu sürüş etkinlikleri ile 7’den 70’e her yaştan insana bisiklet sevgisi aşılanıyor. 

Okullarda Güvenli Bisiklet Sürüşü Eğitimi

İlkokullarda verilen güvenli bisiklet sürüş eğitimleri kapsamında; bisiklete binmeyi bilmeyen çocuklara bisiklet sürme öğretilirken, bisiklete binmeyi bilen çocuklara ise sürüş hâkimiyetlerini artıracak pratik uygulamalar yaptırılıyor. 

Mobil Tamir Aracı

Projeye özel tasarlanan Mobil Tamir Aracı ile atıl durumdaki bisikletlerin temel bakım ve onarımlarını yapılarak, tekrar kullanıma kazandırılıyor. 

Mahallede Altın Günü yerine “Bisikletli Gün”

Sarı Bisiklet Projesi, Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’nde ev hanımlarının sıklıkla gerçekleştirdiği “altın günü” için bir dönüşümü hayata geçirdi. Kadınların birbirlerine altın almak yerine bisiklet hediye etmelerini teşvik eden Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi, bu yolla mahallede kadınların bisiklet sahipliğini de artırmayı amaçlıyor. 

Mahallede İftar Sonrası Sarı Bisiklet Toplu Sürüş Etkinliği 

ETİ, Sarı Bisiklet projesi kapsamında bu yıl kadınlar aracılığıyla mahallelere hareket kazandırmayı hedefleyen Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi, Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’ni bisikletli iftar şenliğinde buluşturdu. Hep birlikte yapılan iftarın ardından mahallelilerin katılımıyla oldukça keyifli geçen toplu bisiklet sürüşü yapıldı.


Bisikletli Kadın İnisiyatifi Etkinlikleri

İş Çıkışı ve Hafta Sonu Trafikte Sürüş Eğitimi:

Bisikletli Kadın İnisiyatifi, trafikte bisiklet kullanmaktan çekinen kadınların bu çekincelerini yenmeleri için toplu sürüş etkinlikleri gerçekleştiriyor. Çalışan kadınlar için iş çıkışı saatlerinde, ev kadınları ve anneler için ise hafta sonları gerçekleşen toplu sürüşlerde, trafikte dikkat edilmesi gereken konularda kadınlara koçluk yapılırken pratik bilgiler de sunuluyor. 

Bilmeyenlere Bisiklet Eğitimi:

Çocukluk döneminde bisiklete binmeyi öğrenme fırsatı olmamış kadınlara bisiklete binme eğitimleri veriliyor.

Kadınlar için Bisiklet Kılavuzu: 

Bisikletli Kadın İnisiyatifi üyelerinin 2015 yılı boyunca düzenledikleri toplantılarda bisiklet kullanımına dair sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaştıkları Kadınlar İçin Bisiklet Kılavuzu hazırlandı. Kadınlar için gündelik hayatta bisiklet binmeyi kolaylaştırıcı bilgi ve deneyimlerin yer aldığı kılavuzda, bisiklet satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan, bisikletle yola çıkmadan önce, rota belirlerken, trafikte bisiklet kullanırken yapılması gerekenlere ve bakım ve tamir ipuçlarına kadar pek çok bilgi ve deneyim yer alıyor. 


Kadınlar için bisiklet kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.
Paylaş