mobil menü
TR

Sağlık İçin Hareket, Hareket için Bisiklet

 

Fiziksel aktiviteye dayalı aktif yaşam tarzı, her yaştan insanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığının korunması ve geliştirilmesinde büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin sadece %25’i aktif yaşıyor, başka bir deyişle 4’te 3’ümüz yeterince hareket etmiyor. En hareketsiz yaş grubu ise 15-19 yaş grubu gençler. Bu yaş grubunun %63’ü hareketsiz. Meslek gruplarında öğrenciler, %72 ile en hareketsiz grup. Serbest zamanlar, en hareketsiz olduğumuz zaman. Serbest zamanı değerlendirme kültürümüz fiziksel aktivite içermiyor.* Bu çıktılardan hareketle ETİ, Aktif Yaşam Derneği ile işbirliğinde hareketli yaşamı teşvik etmek ve bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla “Sarı Bisiklet” Projesi’ni başlattı.

ETİ, Sarı Bisiklet projesi ile daha fazla insanı, hareket etmenin en eğlenceli ve sağlıklı yollarından biri olan ve çocukluktan beri hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan ‘bisiklet’le buluşturmayı; Türkiye’de bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına öncülük ve sözcülük etmeyi amaçlıyor. Bisiklet konusunda toplumun farkındalığını artırarak, insanları ‘daha hareketli’ bir yaşama teşvik etmeyi ve daha sağlıklı bir neslin yetişmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. Buradan hareketle projenin sloganını da ‘Sağlık İçin Hareket, Hareket için Bisiklet’ olarak belirlendi.

Proje ile ilgili detayları Sarı Bisiklet sayfasından öğrenebilirsiniz.

*Aktif Yaşam Derneği Türkiye Toplumunun Fiziksel Aktivite Düzeyi Araştırması (2010)
Paylaş