mobil menü

Eti Çocuk Vapuru

Eti Çocuk Vapuru

Türkiye’nin çağdaş yarınlarını oluşturacak çocuklarımızın kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla 2007-2009 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz “ETİ Çocuk Vapuru” projesi kapsamında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) koruması altında bulunan 7-12 yaşları arasındaki çocuklarımızı İstanbul Boğazı'nda; resim, perküsyon, tarih ve drama gibi çalışmalara katıldıkları unutulmaz bir yolculuğa çıkardık. Kısıtlı imkanlarla büyüyen toplam 800 çocuğumuz ETİ Çocuk Vapuru ile bir yandan İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliğini keşfetti, bir yandan da eğitici, öğretici ve eğlenceli atölye çalışmalarına katılarak kendini geliştirme ve hayatları boyunca kendilerine rehber olabilecek bilgileri kazanma imkânı buldu.

3 yılda 800 çocuğumuzu ETİ Çocuk Vapuru’nda ağırladık

ETİ Çocuk Vapuru’nun ilk yılında çocuklar içinde yaşadıkları şehrin tarihi mekanlarının ve insanlarının öykülerini mitolojik öykülerle dinleme fırsatı buldular. Bu süre zarfında resim ve perküsyon eğitimleri de alan çocuklarımız, yapılan atölye çalışmalarında kendi eserlerini yaratarak kendilerine olan güvenlerini tazelediler.

2008 yılında tarih derslerinin yerini drama çalışmaları aldı. “Gökkuşağı” konsepti işlenen vapurda, drama çalışmaları “Gökkuşağı Kim Olacak?” isimli oyunla gerçekleştirildi.

2009 yılında gerçekleştirilen ritim atölyesinde ise çocuklar birbirlerini dinlemeyi keşfederken, takım çalışmasının da önemini kavradılar. Perküsyon eğitiminin yanı sıra cam boyama, oyuncak heykel, t-shirt boyama, kol kukla ve geri dönüşümlü heykel aktiviteleri de gerçekleştirildi. Çocuklarımız kendi fotoğraflarının basıldığı t-shirtlerde kendilerini İstanbul’u kurtaran kahramanlar olarak resmettiler. Cam boyama aktivitesinde çocuklar vapurdan gözledikleri İstanbul manzarasını yansıtırken yaratıcılıklarını da ortaya koydular. Çocuklar, gazete kağıdı, tel, bant ve renkli özel hamurlarla hayallerindeki oyuncaklara şekil verme şansını yakalarken renkli köpüklerden de rengarenk kukla tasarımları yaptılar. ETİ Çocuk Vapuru’nun en faydalı aktivitelerinden biri ise geri dönüşümlü heykel aktivitesiydi. Çocuklar önce geri dönüşüm konusunda eğitim aldılar, ETİ ambalajları ve pet şişelerle deniz hayvanlarını konu alan dev heykeller yaptılar.

Çocukların gözünden kendi yaratıcıları ile ortaya çıkardıkları farklı el sanatları eserleri Türkiye’nin dört bir yanındaki alışveriş merkezlerinde ETİ Çocuk Vapuru Sergisi kapsamında sergilendi.
Paylaş